Co to jest waloryzacja?

Co to jest waloryzacja?

Waloryzacja to uaktualnienie wartości świadczenia pieniężnego wynikające z jego zmiany w skutek upływu czasu. Waloryzacja to proces utrzymania realnej wartości ekonomicznej świadczenia pieniężnego na niezmienionym poziomie. Przesłanką waloryzacji jest zmiana siły nabywczej pieniądza w czasie między powstaniem a wygaśnięciem umowy, płatności czy zobowiązania. Waloryzacja polega na przeliczeniu świadczenia pieniężnego na podstawie założonego kryterium. Waloryzacja może powstać z mocy ustawy, na mocy umowy lub orzeczenia sądu.

Co można waloryzować?

Waloryzacji mogą podlegać wszystkie świadczenia pieniężne. Świadczenia te mogą dotyczyć sfery obrotu gospodarczego (np. waloryzacja czynszów), sfery społecznej (np. waloryzacja plac czy emerytur), sfery administracyjnej (np. waloryzacja opłaty adiacenckiej), sfery gospodarczej (np. waloryzacja umów i kontraktów) czy sfery usług konsultingowych (np. określanie kwot po waloryzacji dla dowolnych płatności). Świadczenia pieniężne mogą być wyrażone w dowolnej walucie.

Na czym polega waloryzacja?

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia pieniężnego przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji obejmuje okres od daty rozpoczęcia waloryzacji (powstania zobowiązania) do daty zakończenia waloryzacji (zakończenie zobowiązania). Kwota świadczenia pieniężnego po waloryzacji wyrażona jest w tych samych jednostkach co przed waloryzacją.

Jakie są rodzaje waloryzacji?

Waloryzacja może powstać z mocy ustawy (waloryzacja ustawowa), na mocy umowy (waloryzacja umowna) lub na mocy orzeczenia sądu (waloryzacja sądowa). Wyróżnić można trzy typy waloryzacji:

  • cenową – świadczenia waloryzowane są według wskaźników wzrostu cen,
  • płacową – świadczenia waloryzowane są według wzrostu średniej płacy, na przykład w gospodarce,
  • mieszaną – przeprowadzana w oparciu o wymienione wyżej kryteria łącznie.

Jakie są ograniczenia waloryzacji?

Proces waloryzacji ma kilka ograniczeń. Pierwszym z nich jest konieczność zmiany siły nabywczej pieniądza w czasie. Brak zmiany siły nabywczej pieniądza w czasie uniemożliwia przeprowadzenie waloryzacji, ponieważ realna wartość ekonomiczna świadczenia pieniężnego pozostaje na niezmienionym poziomie. Drugim z nich jest upływ czasu. Waloryzacja odnosi się wyłącznie do przypadków, w których mija pewien okres między powstaniem a wygaśnięciem wierzytelności.

Jak wykorzystać Waloryzatora.pl?

Serwis Waloryzator.pl jest narzędziem pozwalającym na wykonanie waloryzacji większości świadczeń pieniężnych. Działa w oparciu o witrynę internetową. Wystarczy, że masz urządzenie z dostępem do Internetu i już korzystasz z Waloryzatora.pl. Działanie serwisu nie wymaga pobierania, instalowania czy też aktualizacji jakichkolwiek składników – wszystko odbywa się online. Waloryzator.pl pozwala na waloryzację m. in.:

  • świadczeń pieniężnych,
  • cen,
  • odszkodowań,
  • czynszów,
  • opłat,
  • kosztów,
  • wynagrodzeń.

Cytowanie

Wiśniewski R. 2020. Co to jest waloryzacja? Serwis: waloryzator.pl/baza-wiedzy/co-to-jest-waloryzacja.

Słowa i frazy kluczowe

#waloryzacja

#na czym polega waloryzacja?

#rodzaje waloryzacji

#ograniczenia waloryzacji


24.02.2020 r.